Kodėl moterims reikia baltymų?

Baltymai yra itin svarbi medžiaga, reikalinga stipriems raumenims, sveikiems kaulams, hormonų gamybai ir padedanti išlaikyti sotumo jausmą. Baltymai susideda iš aminorūgščių, kurios yra būtinos beveik kiekvienai kūno funkcijai. Tai organizmo „statybinė medžiaga“, kuri užtikrina sklandžią imuninės ir hormoninės sistemos veiklą.

Baltymai moterims ypač reikalingi menopauzės laikotarpiu.  Prasidėjus šiam gyvenimo etapui mūsų organizmas nebegali naudoti baltymų taip efektyviai, kaip anksčiau. Be to, menopauzės metu sumažėjus estrogenų kiekiui, tuo pat metu mažėja raumenų masė ir kaulų stiprumas. Baltymus ne tik svarbu įtraukti į kiekvieno valgio racioną, tačiau ir rinktis juos atsakingai. Į mitybą įtraukus kokybiškų baltymų įvairovę, sustiprinsime imuninę sistemą, auginsime ir palaikysime raumenų masę, išlaikysime sveiką ir stangrią odą.

Kodėl BALTYMAI svarbūs menopauzės metu?

PRIEŽASTIS NR. 1: NUO 40-TIES MES PRARANDAME RAUMENŲ MASĘ

Sulaukus 40-ties, raumenų masė pradeda mažėti. Per mažai raumenų reiškia padidėjusį silpnumą, nuovargį ir traumų riziką, nes jie apsaugo mūsų sąnarius, kaulus ir net organus. Kuo daugiau raumenų turime, tuo geriau! Raumenys yra sudaryti iš baltymų, o šie sintetinami iš mūsų suvalgyto maisto. Kuo vyresnės tampame, tuo sunkiau mūsų organizmui tai padaryti, todėl jam reikia pagalbos – daugiau ir kokybiškesnių baltymų.

PRIEŽASTIS NR. 2: MAŽIAU VALGOME

Vyresniame amžiuje dėl mažesnio kalorijų poreikio dažnai sumažėja apetitas. Kartais nenorėdamos priaugti svorio tiesiog valgome mažiau arba renkamės nemaistingus produktus.  Deja, tai reiškia, kad su maistu organizmas gauna nepakankamą baltymų kiekį ir ima skaidyti esamus audinius, pavyzdžiui, raumenis.

PRIEŽASTIS NR. 3: PER MAŽAI JUDAME

Su metais vis mažiau judame, todėl prarandame vis daugiau raumenų masės. Turime ne tik stengtis padidinti fizinį aktyvumą, tačiau į racioną įtraukti ir kuo daugiau baltymų!

PRIEŽASTIS NR. 4: BALTYMUS ORGANIZMAS APDOROJA NE TAIP EFEKTYVIAI

 

Menopauzės laikotarpiu mūsų organizmas nebegali naudoti baltymų taip efektyviai kaip anksčiau. 50-metės moters kūnas baltymus iš maisto pasisavina daug prasčiau nei 20-metės, todėl vyresnė moteris negauna pakankamai baltymų, reikalingų raumenų stiprinimui. Taigi, jai reikia didesnio baltymų kiekio, kad pasiektų tą pačią raumenų masę. Naujausi tyrimai rekomenduoja apie 1,4 gramo baltymų kilogramui kūno svorio.

PRIEŽASTIS NR. 5: BALTYMAI PADEDA ATSIKRATYTI NEREIKALINGŲ KILOGRAMŲ

 

Dėl savo įtakos sotumui ir raumenų auginimui baltymai taip pat padeda numesti svorio. Be to, jeigu baltymai valgomi kartu su angliavandeniais, jie stabilizuoja cukraus kiekį kraujyje. Dėl to jie itin palengvina nuotaikos svyravimus menopauzės metu, sumažina diabeto riziką. 

 

Kiek baltymų turėčiau valgyti menopauzės laikotarpiu?

Idealiu atveju baltymų suvartojimas turėtų būti paskirstytas per tris pagrindinius valgius per dieną, t.y. pusryčius, pietus ir vakarienę.  Taigi baltymai, turintys platų aminorūgščių spektrą, turėtų atsidurti lėkštėje kiekvieno valgymo metu. Kiek baltymų jums idealiai tinka, priklauso nuo jūsų ūgio ir nuo jūsų fizinio aktyvumo. Kuo aukštesnė ir aktyvesnė esate, tuo daugiau baltymų jums reikia.

2010 m. atliktas tyrimas parodė, kad 1,4–1,8 gramo kilogramui kūno svorio yra optimalus baltymų suvartojimas. Jei daug sportuojate – rekomenduojama suvartoti daugiau baltymų, tačiau šis kiekis taip pat priklauso nuo sporto rūšies ir intensyvumo.

***

Svarbu paminėti, kad baltymai yra gyvybiškai svarbūs ne tik brandesnio amžiaus moterims. Jie yra labai reikalingi žmonėms, sveikstantiems po įvairių operacijų, traumų, tiems, kurių judėjimas yra apribotas. Taip pat besilaukiančioms ar kūdikį maitinančioms moterims – per dieną jos turėtų suvartoti beveik ketvirtadaliu daugiau baltymų, nei jų vartojo iki nėštumo.

Didesnis baltymų kiekio suvartojimas turėtų būti aktualus ir moterims, patiriančioms nuolatinį stresą. Pastovus streso hormono kortizolio išsiskyrimas į kraują reiškia, kad suvalgyti baltymai yra naudojami, o ne pasiimami. Dėl šios priežasties, baltymų turėtų būti suvartojama daugiau.

Jaga seda

Lisa tooted ostukorvi

Keksiukas puodelyje

Su mūsų „Slim Queen” blynų kepimo mišiniu galite ne tik išsikepti nuostabiai purius blynus, bet ir pasigaminti fantastiško skonio “mug cake” – pyragaičius puodelyje! Vienas

Loe rohkem "